Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş bakımı modern hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Dental Veneerler

Dişlerin şekil, boyut, renk, pozisyon vb. bozukluklarını düzeltmek için kullanılan ince, porselen veya kompozit yapraklardır. Estetik diş hekimliğinde kullanılan bir çok teknik arasında en sık uygulanan ve “instant ortodontik tedavi”ler olarak da adlandırabileceğimiz tekniklerdir. Bir dişin veneerlenmesi, dişin sadece ön yüzeyinin çok az bir aşındırma sonrasında takma tırnağa benzer bir şekilde kaplanmasıdır.

Veneerler ile çözebileceğimiz diş sorunları arasında:

  • Dişler arasındaki boşluklar (diastema)
  • Dişlere ait şekil bozuklukları
  • Diş kırıkları ve çatlakları
  • Kalıcı iç ve dış renkleşmeler
  • Yapısı bozulmuş eski dolgular sayılabilir.
Diş Beyazlatma

Boya içeren yiyecek ve içeceklerin ( kahve, çay, cola, kırmızı şarap, sigara ) ve bazı ilaçların kullanımına ya da yaşlanmaya bağlı olarak dişlerde oluşan renk bozukluklarının giderilmesidir.

Office bleaching: Diş hekimi tarafından, diş yüzeyine yerleştirilen hidrojen peroksit veya karbamid peroksid jeli ışık kaynağı ile aktive edilerek 30 dakika-1 saat arasında bir sürede diş renginde bir iki ton açılma elde edilir.

Home bleaching: Hastaya özel, şeffaf kalıplar içine yerleştirilen carbamide peroksid jel, günde en az 8 saat ve 1-2 hafta süreyle evde hasta tarafından uygulanır.

Diş Rengindeki Dolgular
Beyaz dolgular olarak da tanımlanan malzeme, içinde silikon dioksit parçacıkları bulunan bir plastik karışımıdır. İlk önceleri yalnızca ön dişlerde kullanılmıştır. Ancak son yılarda malzemenin geliştirilmesiyle çiğneme basınçlarına ve aşınmaya dirençli hale gelerek, arka dişlerde de başarıyla uygulanmaktadır.
Porselen Dolgular

Standart dolgu kavitesi hazırlığını takiben dişten ölçü alınıp laboratuara gönderilir. Laboratuarda özel tekniklerle hazırlanan porselen dolgu, özel yapıştırıcılarla kaviteye yapıştırılır.

(Estetik Amaçlı Tesviye) Cosmetic Contouring

Dişlerin özellikle boy, şekil veya pozisyon bozukluklarını düzeltmek için kullanılan, basit, hızlı ve bir o kadar da etkili bir yöntemdir. Genellikle anesteziye gerek kalmadan, diş yüzeyinde çok ince tabakalar halinde aşındırmalar yapılıp, sonrasında diş yüzeyinin cilalanması ile son bulan işlemlerden ibarettir.

Kuron - Köprü Uygulamaları

Aşırı madde kaybına uğramış dişlerin ya da bir veya birden fazla diş eksikliklerinin restorasyonlarında yapılan uygulamalardır. Estetik diş hekimliğinde, birkaç çeşit porselen kuron-köprü uygulaması bulunmaktadır:

Metal Destekli Porselenler: Metal ve metal alaşımlarından hazırlanan alt yapı üzerine, porselen işlenerek yapılır.

Full Porselenler:

- Empres: Güçlendirilmiş porselenin özel makinelerle sıkıştırılmasıyla elde edilir. Özelikle ön dişlerde ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Çiğneme kuvvetlerine karşı direnci zayıf olduğundan arka bölgelerde uygulanmaz.

- Zirkonyum alt yapılı porselenler: Hem estetik hem de mukavemete ihtiyaç duyulan arka bölge dişlerde olduğu kadar, estetiğin ön plana çıktığı ön bölge dişlerde, özellikle metal core malzemeyi kapatacak opasiteye sahip olduğundan tercih edilir. Piyasada, laboratuarda hazırlanma tekniğine göre farklı şekilde adlandırılan ( PROCERA, IN-CERAM ZIRCONIUM, LAVA gibi ) zirkonyum alt yapılı porselenler bulunmaktadır.

Kliniğimizi arayın:

Nasıl yardımcı olabiliriz...

Mükemmel bir gülümsemeye yardımcı olabilmek için prosedürleri geniş bir yelpazede sunuyoruz.